Co zrobić z czasem – przez zabawę do nauki z dziećmi

0
1017

W Słowniku pedagogicznym wskazano, że czas wolny jest czasem do dyspozycji jednostki po opracowaniu przez nią zadań obowiązkowych, czyli pracy zawodowej, edukacji w szkole i w domu oraz dodatkowo niezbędnych funkcji domowych. Czas ten jest przeznaczany na:
odpoczynek, rozrywkę, działalność społeczną o charakterze bezinteresownym i dobrowolnym , a ponadto na rozwój zainteresowań i uzdolnień poprzez zdobywanie edukacji i amatorską działalność artystyczną, techniczną, naukową czy sportową.
Czas wolny jest formą, którą mogą zapełniać różne treści. Aleksander Kamiński podał definicję, w zgodzie z którą czas wolny powinien być wolny od: pracy zawodowej podstawowej, w tym również u uczniów i studentów od zajęć szkolnych; zarobkowej pracy nadliczbowej albo od pracy w drugim zawodzie, a odnoście uczniów i studentów – od odrabiania funkcji domowych; dojazdów do pracy (uczelni); zaspokajania elementarnych wymagań organizmu (sen, higiena osobista i spożywanie posiłków); obowiązków domowych i rodzinnych oraz dodatkowo uczelnianego kształcenia się pracujących